Home > Co vidět? > Národní park Everglades na Floridě

Národní park Everglades na Floridě

Booking.com

Národní park Everglades je třetím největším národním parkem USA (nepočítaje Aljašku); rozléhá se na 610 tis. hektarech (zhruba dvojnásobek Libereckého kraje). Jedná se o subtropickou divočinu; je tvořen mokřady a bažinami a nabízí útočiště mnoha druhům fauny i flory, z nichž řada patří mezi ohrožené a chráněné druhy. Ročně ho navštíví zhruba milion turistů a návštěvníků.

Park je otevřen celoročně, ale provoz některých zařízení parku a rekreačních možností je mimo sezonu výrazně omezen. Hlavní sezonou v Everglades je tzv. suché období od listopadu do května, kdy je nejpříhodnější doba na návštěvu. Mimo toto období jsou v Everglades časté srážky, které znepříjemňují pobyt v parku; v ještě větší míře jsou však návštěvníci v této době sužováni obrovským množstvím komárů.

Přístup po silnici do parku Everglades je možný v zásadě ze dvou směrů. V severozápadní části parku od města Everglades City, kde umístěno návštěvnické centrum Gulf Coast a pak v jihovýchodní části od města Homestead, kde návštěvníky kousek za vjezdem do parku přivítá další centrum F. Coe Visitor Center. Dále lze jet po silnici zhruba čtyřicet mil až do Flaminga na pobřeží floridského zálivu (Florida Bay), kde se nachází další návštěvnické centrum Flamingo Visitor Center.

Z auta toho však v Everglades příliš k vidění není; hlavním lákadlem je v národním parku pozorování místní fauny a flory. K největším zvířecím druhům patří aligátoři, kterých žije v Everglades nesčetně mnoho. Návštěvníci mohou využít řady značených cest různé délky i obtížnosti k procházce; ideální způsobem, jak poznat Evereglades je však využití vyhlídkových plaveb na lodích či vznášedlech po mokřadech, případně přímo projížďka v půjčené kanoi po kanoistických trasách. Místní rangeři pořádají každý den vyhlídkové plavby či procházky se zasvěceným komentářem.

V národním parku lze i přenocovat; v jižní části jsou v provozu dva kempy, v severní pak jeden soukromý. Zároveň lze přenocovat v divočině na jednom z mnoha míst upravených pro primitivní tábořiště. Pro takový nocleh je třeba se registrovat v návštěvnickém centru, přičemž většina těchto míst je dosažitelná pouze po vodě.

Kromě turistiky je národní park Everglades vhodný i pro cyklisty; na své si zde mohou přijít i milovníci rybaření, neboť třetina parku je pokryta vodou. K rybaření je pro rybáře starší 16 let potřeba floridská rybářská licence a vzhledem k tomu, že se jedná o národní park, je rybaření dále regulováno.

Vstupné do národního parku činí 20 USD na jedno vozidlo (chodci či cyklisté 8 USD) a je platné jeden týden. Je možné zakoupit i roční vstupné za 40 USD, příp. využít ročního pasu do všech národních parků USA v ceně 80 USD (platný pro řidiče vozidla a všechny pasažéry). Zpoplatněno je i přenocování v kempech (20 USD za site).

Krokodýl

Může Vás také zajímat:

Florida - St. Augustine

Státní park John Pennekamp Coral Reef na Floridě

Florida - Tallahassee